Co je to rozšířená realita, jak jí chápat a jak se k ní stavět jsme si popisovali v jednom z minulých článků. Dnes bychom se rádi zaměřili na to, abyste si i vy mohli snadno a rychle vyzkoušet rozšířenou realitu přímo ve vašem mobilním telefonu.

Hned v úvodu bych vás rád upozornil, že se jedná o základní aplikace, které mají demonstrovat jak RR (rozšířená realita) funguje. Díky těmto aplikacím budete schopni během 3-5 minut zobrazovat postavičky, automobil nebo dinosaura u vás doma.

Nemusíte se však ničeho obávat. Vše je velice snadné a žádný dinosaurus na vás určitě nezaútočí.

Základní princip jednoduchých aplikací RR

Pro zobrazování objektů je nutná instalace jedné z dostupných aplikací, které najdete v Google Play nebo App Store (Apple). Vámi vybranou aplikaci stačí nainstalovat na váš mobilní telefon.

Dále budete potřebovat objekt (nejčastěji obrázek) na kterém se má rozšířená realita promítat. Před samotnou instalací aplikace si důkladně pročtěte její popis. Protože právě v popisku aplikace bývá uveden odkaz pro stažení / zobrazení potřebného obrázku (QR kódu, jednoduchého obrázku apod.).

Projekční materiál (obrázek) můžete zobrazit na druhém mobilním zařízení, ale z vlastní zkušenosti musím doporučit jeho vytisknutí na kancelářský papír. Projekce pak mnohem lépe funguje. Od papíru nevznikají žádné odlesky a aplikace mnohem lépe promítá potřebný objekt z rozšířené reality.

Většina dnes dostupných aplikací promítá RR v kolmém směru. To znamená, že je nejlepší projekční obrázek (QR kód) umístit na vodorovnou plochu (stůl). Objekt z rozšířené reality se pak promítne vertikálně.

Zobrazení objektu z RR

Projekční materiál (obrázek) máme již umístěn na stole. Nyní stačí zapnout námi vybranou aplikaci. V aplikaci si můžete vybrat objekt, který chceme zobrazit u nás doma. Po vybraní se automaticky zapne režim fotoaparát na vašem mobilním telefonu.

Některé aplikace po vás budou požadovat povolení pro  automatické spouštění režimu fotoaparátu.

Pak už jen stačí namířit telefon na projekční materiál a popřípadě se pomalu přibližovat s telefonem k němu. Dříve nebo později se vám zobrazí objekt v rozšířené reality.

Na videu můžete vidět zdařilou ukázku projekce draka.

Jakmile máte objet RR zobrazen, můžete se okolo tohoto objektu otáčet s vaším mobilním telefon a prohlížet si tak objekt ze všech stran. Přiblížením se k objektu si můžete prohlížet jeho detaily apod. Navíc si na něj můžete jakoby sáhnout. Stačí natáhnout ruku před objektiv telefonu.

Podělte se s přáteli

Už se vám zobrazuje rozšířená realita u vás doma a co dále? Vyzkoušejte si udělat screen vaší obrazovky mobilního telefonu a podělte se s přáteli na sociálních sítích.

Takový dinosaurus u vás na posteli může vaše přátele zmást. Někteří si budou myslet, že máte novou hračku ve svých 18 letech. Jiní si budou myslet, že se jedná o úpravu v grafickém programu. Vy jim pak můžete představit co je to vlastně rozšířená realita.

Rekapitulace
Datum:
Název:
Snadný návod k využití rozšířené reality během pár minut.
Hodnocení autora:
5