Když firma Microsoft poprvé představila svůj projekt pro rozšířenou realitu v podobě brýlí HoloLens, vzbudila velký rozruch a velká očekávání.

Poté přišly první dostupné předprodeje tohoto headsetu pro rozšířenou realitu a nyní nastal čas prodeje. V dnešní době lze tento headset zakoupit na stránkách Amazon.com. U nás již několik velkých eshopů má možnost předobjednání.

Microsoft se svým headsetem HoloLens vsadil na možnost vložit do reálného prostředí vašeho obývacího pokoje počítačovou grafiku – tzv. rozšířenou realitu (AR – Augmented Reality). Ačkoliv se může zdát, že rozšířená realitu tu již je, tak novým headsetům se podařilo posunout rozšířenou realitu o velký kus dopředu.

Dnešní kvalitní zařízení jsou mnohem složitější a jsou plné nejnovější technologie. Přístroje musí být schopny v reálném čase monitorovat okolí uživatele a vyhodnocovat v něm dostupné plochy pro zobrazování objektů (grafiky). Headset HoloLens (a jiné) si navíc musí umět poradit s tvorbou této grafiky a autonomně ji vkládat do reality.

Zde je právě rozdíl mezi headsety pro virtuální realitu. Ty vlastní okolí nezajímá a vytváří realitu jako celek. Toto se týká především herních headsetů jako Oculus Rift nebo HTC Vive.

Cena a kvalita headsetu od Microsoftu

Headset HoloLens se měl začít prodávat v březnu minulého roku. Prodej se o několik měsíců posunul. Nyní si jej však mohou dopřát i čeští zákazníci s možností importu z Ameriky. Prvně byla předpokládaná cena okolo 3000 dolarů. Zde již můžeme říci, že se cenu nepodařilo udržet u této hranice. Dnes se základní headset HoloLens prodává za cenu 3999 dolarů.

Právě díky ceně nyní Microsoft vsadí na nejrůznější společnosti, které si budou zpočátku tuto technologii kupovat. Primárně je tento výrobek vynikající pro architekty, projektanty, lékaře a nejrůznější univerzity.

Video níže představuje HoloLens v jeho plné kráse. Na co všechno se můžete těšit?

V základu získáte s nákupem HoloLens 3D nástroj HoloStudio, který umožňuje tvorbu vlastních materiálů. Další programem je HoloTour, který umožňuje sledování prostředí v rozsahu 360°. Uživatel se pak cítí, jako by se skutečně nacházel na daném místě. Vynikající je pak rozšířená verze programu Skype. Díky hologramům svých blízkých si připadáte, jako byste hovořili s danou osobou přímo v místnosti.

Telefonování přes internet pomocí rozšířené reality zažije velké změny. Během pár let si tento druh telefonování oblíbí miliony lidí po celém světě. Pozn. redakce.

První reakce uživatelů HoloLens

Podle prvních reakcí koncových zákazníků jde o neuvěřitelný výrobek. Uvádíme zde pár recenzí z Amazon.com:

Miluji to! Jedná se o malý velký výrobek se kterým si užijete plno zábavy.
Je to neuvěřitelné. Prostor vypadá, jako by to byl můj domov.
Skvělý produkt. Jen cena je vyšší.

Pár slov závěrem o HoloLens

Microsoft HoloLens je primárně nyní určen pro profesionální uživatele. Za cíl si tato technologie bere samotné nastartování dalšího vývoje v této oblasti rozšířené reality. Již nyní vzniklo plno nových startupů a firem, které se pustili do vývojů nových technologií a softwarů.

V dnešní době budou pro koncové zákazníky nejzajímavější nejrůznější hry dostupné v rozšířené a virtuální realitě. I díky hrám má dojít k popularizaci těchto technologií a během pár let k masivnímu rozšíření.

Rekapitulace
Datum:
Název:
Headset od firmy Microsoft (HoloLens) je určen pro profesionální uživatele. Kvalitní zpracování odpovídá vyšší ceně výrobku.
Hodnocení autora:
5